kızılay odtülüler dershane

Świat

Johannisberg Wetland Park – park wodny w Szwecji

Położony w szwedzkim mieście Västerås Johannisberg Wetland Park jest jednym z pierwszych projektów zrealizowanych w ramach programu LIFE IP Unii Europejskiej, którego nadrzędnym celem jest poprawa środowiska wodnego, nie tylko w wymiarze lokalnym, ale i rozszerzającym się na kolejne regiony kraju. Projekt ten, rozpoczęty w styczniu 2017 r. kontynuowany będzie do końca 2024 r., w poszczególnych etapach realizując kolejne cele. Johannisberg Wetland Park nie tylko oczyszcza szwedzkie wody, ale stanowi również miejsce rekreacji i edukacji dla społeczności lokalnej. Zaprojektowany został przez szwedzkie studio Topia landskapsarkitekter.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:  Rewitalizacja Starego Fordonu w Bydgoszczy

Zadania Johannisberg Wetland Park

Zadaniem Johannisberg Wetland Park jest oczyszczanie wody przepływającej przez strumień Kapellbäcken, zanim ta trafi do jeziora Mälaren i północnej części Morza Bałtyckiego. Park ten stanowi naturalny system filtracji, składający się z sześciu tam, przez które przepływa woda, poddając się procesom naturalnego oczyszczania. W efekcie zróżnicowanych działań i mechanizmów woda wpływająca do jeziora Mälaren jest oczyszczona z niekorzystnych substancji, co przyczynia się do poprawy jakości wód i ekosystemów wodnych w regionie. Johannisberg Wetland Park jest jednym z trzech podobnych wielofunkcyjnych parków wodnych, tworzonych w ramach projektu.

Roślinność Johannisberg Wetland Park

W ramach realizowania zadań edukacyjnych Johannisberg Wetland Park został wzbogacony o mosty, platformy i ścieżki, które stanowią naturalne, centralne punkty krajobrazu. Roślinność wprowadzona do poszczególnych stref została dobrana w sposób uwzględniający jej wymagania potrzebne do prawidłowego wzrostu. Dzięki temu stworzono różnorodność biologiczną we wcześniejszym monokulturowym środowisku. W dużej części Johannisberg Wetland Park rośliny mogą się swobodnie rozwijać przez samosiejki, w kolejnych zaś mogą być przeniesione z innych parków mokradeł z okolic miasta Västerås. Przepływ wody parku jest regulowany w taki sposób, aby jak najbardziej przypominał naturalny obieg wody, istniejący w okolicznym krajobrazie.

Johannisberg Wetland Park – metryczka projektu

Lokalizacja: Västerås / Szwecja
Projekt: Topia landskapsarkitekter
Typ: park wodny
Rok: 2021
Zdjęcia: https://landezine.com/johannisberg-wetland-park-by-topia/

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj