kızılay odtülüler dershane

Porady

Nie wolno zapominać o pielęgnacji żywopłotu

Wiosna to czas kiedy każdy ogród budzi się do życia. Żywopłot to jego najbardziej wystawna część, dlatego warto o niego zadbać, tak samo jak o inne roślinki, aby odpowiednio reprezentował nasz ogród. Oto kilka prostych i praktycznych zabiegów, które skutecznie obudzą żywopłot po zimowej hibernacji, zapewniając mu piękny i zdrowy wygląd.

Wiosna to czas kiedy każdy ogród budzi się do życia. Żywopłot to jego najbardziej wystawna część, dlatego warto o niego zadbać, tak samo jak o inne roślinki, aby odpowiednio reprezentował nasz ogród. Oto kilka prostych i praktycznych zabiegów, które skutecznie obudzą żywopłot po zimowej hibernacji, zapewniając mu piękny i zdrowy wygląd.

Jak pielęgnowaći żywopłot?

Każdy żywopłot trzeba przycinać regularnie minimum dwa razy w sezonie, tak aby skrócić go o długość potrzebną do uzyskania pożądanej formy i kształtu. W porze wiosennej, najlepiej w marcu skrócić przyrosty o około jedną trzecią długości.Sprawi to, że żywopłot stanie się nie tylko gęstszy ale również zdrowszy, ponieważ przycięcie znacznie wzmacnia gałęzie, a roślina nie traci energii na nadmierny rozrost. Wiosenne cięcie jest nieodzowne również z innych powodów. Młode pędy roślin, które pod wpływem wzrostu temperatury zaczynają rozwijać się, muszą mieć dostęp do światła słonecznego, ponieważ w przeciwnym wypadku uschną. Wiosenne strzyżenie chroni je przed taką niekorzystną sytuacją, co gwarantuje zdrowy i zielony wygląd żywopłotu przez cały rok. Dodatkowym efektem podcinki jest drewnienie łodygi krzewu. Warunkuje to stabilny rozwój oraz chroni roślinę przed przymrozkami podczas zimy.

Ogrodnicy wyróżniają wiele gatunków żywopłotów, jednak w założeniu można wyróżnić kilka konkretnych czynności pielęgnacyjnych wspólnych dla każdego z nich. Przedewszystkim jest to kształtowanie. Wierzchołki krzewów powinny być przycinane do jednej wysokości, tak aby zachować wizualną harmonię. W przypadku żywopłotów formowanych, takich jak grab, buk, tuja czy cedr, szczyty należy przystrzyc do niemal idealnie płaskiej powierzchni, co gwarantuje jednolity dostęp światła słonecznego. Zabieg ten wpływa na zrównoważony wzrost krzewów. Boczne partie żywopłotów najlepiej jest przycinać w taki sposób, aby dolna część była znacznie szersza niż górna. Zapewnia to większe nasłonecznienie oraz sprzyja nawodnieniu niższych partii krzewów podczas podlewania czy wiosennych deszczy. Mniej doświadczonym ogrodnikom polecanym rozwiązaniem jest użycie słupków oraz sznurka w celu wyznaczenia linii cięcia podczas strzyżenia długich i prostych żywopłotów.

Dobre narzędzia to dobry ogród

Pielęgnacja żywopłotów wymaga odpowiednich narzędzi, przede wszystkim bardzo ostrych i czystych. Praca  tępymi narzędziami może skutkować uszkodzeniem pędów, co wygląda nieestetycznie, a w rezultacie może doprowadzić do chorób roślin. Używany sprzęt powinien być dostosowany do rodzaju, wielkości i wieku żywopłotu oraz również do potrzeb użytkownika. Polecanym rozwiązaniem są spalinowe nożyce do żywopłotów, ponieważ  pozwalają zaoszczędzić cenny czas. Dla niedoświadczonych amatorów pracy w ogrodzie dobrym rozwiązaniem są  nożyce o małej wadze, z regulowanym uchwytem. Dokonując zakupu warto jest zwrócić uwagę na długość listwy tnącej oraz odstęp pomiędzy nożami urządzenia. Z kolei bardziej profesjonalni ogrodnicy powinni wybrać maszynę, która będzie dostosowana do ich potrzeb i zakresu użytkowania. Wysoka wydajność  oraz dobre wyważenie sprzyjają pielęgnacji dużych powierzchni. Innym rozwiązaniem są nożyce na wysięgniku. Dzięki nim bez trudu sięgniemy nawet do trudnodostępnych miejsc.

Źródłó: Husqvarna


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!