kızılay odtülüler dershane

Porady

Nawierzchnia wokół domu nie musi być tylko solidna

Nawierzchnia wokół domu musi być przede wszystkim solidna i wytrzymała. Nie wolno jednak zapominać, że pełni ona również rolę reprezentacyjną i estetyczną, dlatego też musi harmonijnie współgrać z bryłą budynku i projektem przestrzeni zielonej.

Nawierzchnia wokół domu musi być przede wszystkim solidna i wytrzymała. Nie wolno jednak zapominać, że pełni ona również rolę reprezentacyjną i estetyczną, dlatego też musi harmonijnie współgrać z bryłą budynku i projektem przestrzeni zielonej. 

W przypadku nowoczesnej architektury należy zaprojektować nawierzchnię w taki sposób, aby była ona istną ozdobą posesji, a zarazem wpisywała się w ogólną, minimalistyczną koncepcję zagospodarowania przestrzeni działki. Dobrym sposobem na spójny wizerunek nowoczesnej kompozycji jest wykorzystanie stonowanych odcieni szarości kostki brukowej, gdyz nowoczesne domy cechują się przeważnie nieskomplikowaną, geometryczną bryłą i bardzo dużymi dużymi przeszkleniami. Pozbawione są także nadmiaru dodatkowych elementów dekoracyjnych, a rolę tych ozdób przejmują coraz częściej podstawowe elementy budowlane.

Identyczna zasada odnosi się do otoczenia budynku, nawierzchni czy zieleni. Na jakie rozwiązanie aranżacyjne warto się zdecydować, by ciekawie zaaranżować przestrzeń o minimalistycznym charakterze? Przede wszystkim należy wybrać taką kostkę, która ma geometryczny kształt. Aby osiągnąc zamierzony cel, powinniśmy połączyć ze sobą elementy w różnych, choć utrzymanych w tej samej tonacji, kolorach. Z prostym, inspirowanym modernizmem, projektem architektonicznym najlepiej współgrać będzie nawierzchnia skomponowana w odcieniach szarości, np. wykonana z płukanej kostki brukowej  w kolorze grafitowym  i szarym.  

Kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas układania dwukolorowego bruku wokół budynku jest zachowanie symetrii i prostych linii. Dobrym pomysłem dekoracyjnym może okazać się ułożenie na przemian pasów z szarej i grafitowej kostki lub też przełamanie jednolitej nawierzchni geometrycznym wzorem wykonanym z kostki w innym odcieniu. Przy użyciu trapezowych elementów z łatwością wykonać będzie można zarówno linie proste i koła.

Warto wiedzieć, że wykorzystanie dwóch odcieni tej samej kostki, poza walorem czysto ozdobnym, może mieć również podłoże czysto praktyczne. Pozwoli na wyraźne wydzielenie ciągów komunikacyjnych na terenie naszej posesji. Na podjeździe, czyli w miejscu szczególnie narażonym na zabrudzenia (tj.: olej, błoto itd.), doskonale sprawdzi się bruk płukany w kolorze ciemnego grafitu. Na obrzeżach podjazdu, a także ścieżkach i ogrodowych alejkach, można położyć kostkę w jaśniejszym kolorze. Jaśniejsze elementy można wykorzystać jako brzegowe akcenty lub też pasy rozdzielające poszczególne strefy naszej działki. Taka kompozycja na pewno prezentować się będzie bardzo spójnie, a zarazem,co ważne pozwoli wyraźnie rozgraniczyć ciągi przeznaczone dla pieszych i pojazdów.

Źródło: Polbruk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!