kızılay odtülüler dershane

Porady

Projektowanie krajobrazu na zimę

Podczas projektowania krajobrazu warto pomyśleć o warunkach, jakie panują na zewnątrz w okresie zimowym. Najlepiej skupić się na sezonie wegetacyjnym i zapomnieć o długiej zimie. W fazie projektowania biorąc pod uwagę kondycję zimową terenu można zaoszczędzić dużo pieniędzy i energii na zarządzanie zasobami śniegu. Dobry projekt pozwala także korzystać z krajobrazu w zimie, a nie tylko patrzeć na to od wewnątrz.

Podczas projektowania krajobrazu warto pomyśleć o warunkach, jakie panują na zewnątrz w okresie zimowym. Najlepiej skupić się na sezonie wegetacyjnym i zapomnieć o długiej zimie. W fazie projektowania biorąc pod uwagę kondycję zimową terenu można zaoszczędzić dużo pieniędzy i energii na zarządzanie zasobami śniegu. Dobry projekt pozwala także korzystać z krajobrazu w zimie, a nie tylko patrzeć na to od wewnątrz.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zasady komponowania małej przestrzeni ogrodowej

Zdaniem Gerry’ego DuBreuil z Belknap Landscape Co., Inc in Gilford, NH, najtańszym sposobem zarządzania śniegiem jest pług. Należy pamiętać o pozostawienia odpowiedniej szerokości wjazdu oraz miejsca na odgarniany śnieg wzdłuż ścieżek. Kolejną ważną wskazówką jest odpowiednie planowanie roślinności. Z powodzeniem stosuje się drzewa i krzewy ozdobne korą i kształtem korony. Niezastąpione są jednak rośliny zimozielone oraz coraz częściej docenia się suszone trawy ozdobne. Wtenczas, kształtuje się krajobraz cieszący oko nie tylko w okresie pełnego ulistnienia. Chodniki powinny  mieć równą powierzchnię. Nierówno ułożone kamienie lub innego rodzaju nawierzchnie nie tylko utrudniają chodzenie, ale również sprawiają trudności w odgarnianiu śniegu. Może się zdarzyć uszkodzenie narzędzi na nierównych uskokach niezauważalnych pod pokrywą śnieżną, bądź ułamanie krawędzi danej nawierzchni. 

zabezpieczanie ogrodu na zimę
System ogrzewania w chodniku pomaga w rozmrożeniu śniegu zimą co czyni przestrzeń bezpieczną dla pieszych

Dobrze wykonany projekt ogrodu zachwyca również zimą. Odpowiednio dobrane rośliny pasujące do zimowej scenerii to wielka uciecha dla mieszkańców domu, z którego można obserwować widoki oraz lepiej zauważalne ptactwo i zwierzynę leśną. Lecz nie tylko dobór roślinności jest ważny. Przy projektowaniu konkretnych funkcji zlokalizowanych w ogrodzie należy pamiętać o dogodnym rozmieszczeniu użytecznych budynków jak drewutnia lub schowek na narzędzia ogrodowe. Niektórzy praktykują grilla lub zewnętrzne jacuzzi również w czasie zimnych miesięcy. W takim wypadku należy pamiętać o zadaszeniu terenu użytkowanego zimą, aby ochronić sprzęty przed opadami śniegu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak sprawnie przeprowadzić jesienne porządki w ogrodzie?

Oświetlenie ogrodu zimą staje się bardziej zauważalne. Ciepły odcień światła zdecydowanie podnosi atrakcyjność obserwowanego krajobrazu. Przy zastosowaniu oświetlenia niskiego napięcia można się zaskoczyć, jak wiele dzikich zwierząt uaktywnia się nocną porą.

zabezpieczanie ogrodu na zimę
Szeroki podjazd jest najlepszym rozwiązaniem dla pracy pługu

Bardzo polecane są grzałki chodnikowe zabezpieczające przed tworzenie się zmrożonej pokrywy śniegu.  Jest to również bardzo wygodny mechanizm, który w zasadzie w całości minimalizuje nakład pracy fizycznej podczas obfitych opadów śniegu. Najkorzystniej jest zainstalować ogrzewanie zaraz po wyłożeniu nawierzchni, a raz założony system podgrzewania nie jest bardzo kosztowny w użytkowaniu. 

Wśród doboru nawierzchni proponuje się kamień pozyskiwany lokalnie, sprawdzający się w podobnych warunkach pogodowych. Kosta brukowa na podjazdy i chodniki jest dobrym wyborem ze względu na dobrą przyczepność obuwia do podłoża. Gdy zdecydowano się na śliski materiał nawierzchniowy, warto zastosować bardziej porowate uszczelnienie jakim jest np. piasek. Plastikowe obrzeża łatwo przesuwają się w „pracującym” podłożu, a więc nie są najlepszym rozwiązaniem.  Wśród materiałów drewnianych warto skupić się na gatunkach drewna tropikalnego lub syntetycznych desek. Na takich powierzchniach woda rozprzestrzenia się łatwo. Pozostałe wybory jak np. sekwoja lub cedr łatwo absorbują wodę, przez co powierzchnia staję się śliska i bardzo niebezpieczna w użytkowaniu zimą.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka,

[email protected]

Źródło: http://www.landscapingnetwork.com/winter/design.html

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!