kızılay odtülüler dershane

Porady

Świat bez architektów krajobrazu

Co może stać się ze światem po nagłym zniknięciu życia ludzkiego  z powierzchni Ziemi? Prawdopodobnie w ciągu kilkunastu godzin od zakończenia interwencji społeczeństwa natura rozpocznie proces odzyskiwania zabudowanych i przekształconych przez człowieka gruntów. A co z tymi ludźmi, którzy na bieżąco troszczą się o dobro przyrody dbając o środowisko zarówno w kontekście historycznym jak i bliskiej, i dalekiej przyszłości? Jak sprawy potoczyłyby się inaczej, gdyby świat pozbawiony był architektów krajobrazu?

Co może stać się ze światem po nagłym zniknięciu życia ludzkiego  z powierzchni Ziemi? Prawdopodobnie w ciągu kilkunastu godzin od zakończenia interwencji społeczeństwa natura rozpocznie proces odzyskiwania zabudowanych i przekształconych przez człowieka gruntów. A co z tymi ludźmi, którzy na bieżąco troszczą się o dobro przyrody dbając o środowisko zarówno w kontekście historycznym jak i bliskiej, i dalekiej przyszłości? Jak sprawy potoczyłyby się inaczej, gdyby świat pozbawiony był architektów krajobrazu?

Planowanie przestrzenne

Idea „Central Park” nie jest przypisana jedynie do Nowego Jorku, a stanowi koncepcję funkcjonowania struktur zieleni w tkance miejskiej. Większość miast o różnych kształtach i rozmiarach rozwinęło się wokół wspólnej zieleni, która zapewnia ludziom dogodną przestrzeń do odpoczynku z dala od zgiełku, i gwaru miejskiego. Co zajęło by  miejsce parków bez interwencji architektów krajobrazu? Prawdopodobnie ośrodki rządowe, masywne węzły tranzytowe, potężne nadbudowy stałyby się gwoździem programu przestrzennego i użytkowego miast. Bez zielonych skwerów i publicznych parków stanowiących oazy wytchnienia ludzie uciekliby z miast w poszukiwaniu mniej klaustrofobicznego otoczenia. 

Wyobraź sobie brak publicznych parków przyciągających mieszkańców miast każdego dnia.
Wyobraź sobie brak publicznych parków przyciągających mieszkańców miast każdego dnia.

Dostęp do natury

Architekci krajobrazu odgrywają kluczową rolę w planowaniu przestrzeni miejskiej pod kątem parków, zieleńców, skwerów, tras pieszych, rowerowych, biegowych. Miejsca te oferują ludziom łączność ze społeczeństwem, kontakt z przyrodą oraz formy rekreacji na świeżym powietrzu. Na większą skalę, projektowanie pozwala szerszemu gronu użytkowników doświadczyć cudów natury, do których wcześniejszy dostęp był niemożliwy lub ograniczony. Poprzez tworzenie planów i form ochrony przyrody – rezerwatów, parków narodowych i innych naturalnych obszarów chronionego krajobrazu – istnieje obecnie możliwość zwiedzania najbardziej cennych środowiskowo i kulturowo miejsc. 

Wyobraź sobie Nowy Jork bez Central Park
Wyobraź sobie Nowy Jork bez Central Park

Ekologia

Rozwój obszarów miejskich, wiejskich i podmiejskich wpłynął na zmniejszenie się różnorodności biologicznej na różnych poziomach. Byłoby znacznie gorzej, gdyby w etapach planowania przestrzennego nie uwzględniano opinii ekologów i architektów krajobrazu. Świadomy wybór nasadzeń rodzimych oraz eliminacja gatunków inwazyjnych dla danego regionu zapobiega całkowitemu zniszczeniu wielu unikalnych ekosystemów Ziemi. Istnienie roślin w miastach pomaga filtrować powietrze z zanieczyszczeń oraz utrzymywać jego dobrą jakość dla mieszkańców metropolii. Strategiczna ochrona gatunków roślin i zwierząt pomaga zachować je dłużej przy życiu lub odtworzyć już utracone egzemplarze. Wiele z nich stanowi podstawowe części cyklów biologicznych, które zapewniają społeczeństwu byt w postaci pokarmu oraz leków.

Wyobraź sobie brak publicznych parków przyciągających mieszkańców miast każego dnia.
Wyobraź sobie brak publicznych parków przyciągających mieszkańców miast każego dnia.

Erozja i powodzie

Erozja brzegów i klifów jest naturalnym procesem, ale tempo, w jakim występuje zostało przyspieszony przez działalność człowieka. Wiele rzek zostało spiętrzonych, poszerzony i pogłębiony, co doprowadziło do większej ilości wody. Mimo, iż prędkość wody została spowolniona, nowo wprowadzone bariery nie są tak trwałe jak poprzednie, występujące naturalnie w środowisku. Praca architektów krajobrazu w ciągu ostatniego i panującego stulecia polega na stabilizacji stref nadbrzeżnych. Zapobiega się w ten sposób powstawaniu zbyt szerokich koryt rzecznych oraz narażaniu obszarów deweloperskich na powodzie. Do ochrony przeciwpowodziowej przyczyniają się również działania mające na celu zachowanie naturalnych mokradeł i terenów bagiennych, które absorbują duże ilości wód. W mieście, prawdziwą pomocą w odciążeniu infrastruktury kanalizacyjnej są ogrody deszczowe oraz błotniste parki.

Podsumowując, dla prawidłowego funkcjonowania świata konieczna jest działalność nie tylko architektów krajobrazu, ale również ogrodników, inżynierów i ekologów, którzy swoją wiedzą, i doświadczeniem wspierają oraz tworzą nowe systemy zabezpieczające przed zbyt szybką, i niekorzystną dla środowiska globalną urbanizacją.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: http://landarchs.com/world-without-landscape-architects/

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!