kızılay odtülüler dershane

Porady

Ogród deszczowy

Ogrody deszczowe to oazy roślinności o różnych kolorach i kształtach. Mają wartość nie tylko estetyczną i dekoracyjna, ale również przynoszą korzyści ekologiczne oraz ekonomiczne.  Ich podstawową funkcją jest infiltracja wody do gruntu.

Ogrody deszczowe to oazy roślinności o różnych kolorach i kształtach. Mają wartość nie tylko estetyczną i dekoracyjna, ale również przynoszą korzyści ekologiczne oraz ekonomiczne.  Ich podstawową funkcją jest infiltracja wody do gruntu.

Mogą być zakładane w gruncie lub w pojemnikach. Dzięki ich obecności, więcej wody jest zatrzymywane w środowisku, a mniej odprowadzane systemem kanalizacyjnym. Proces wchłaniania wody zachodzi w podobny sposób co na łące lub w lesie. Ogród deszczowy ma zdolność pochłaniania wody w ok. 30-40% więcej niż typowy trawnik. Zwiększając ilość powierzchni biologiczne czynnych ogranicza się tym samym ilość nawierzchni nieprzepuszczalnych dla wody. Zakładając ogrody deszczowe tworzy się również idealne siedliska dla ptaków i motyli, wspomagając w ten sposób zachowanie bioróżnorodności.

bardziej dekoracyjna forma ogrodu deszczowego (źródło httplandarchs.comrain-gardens-essential-guide)
bardziej dekoracyjna forma ogrodu deszczowego (źródło httplandarchs.comrain-gardens-essential-guide)

Ogród deszczowy charakteryzuje się specyficznym doborem roślin.  Ich podstawowym zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń ze spływających jezdniami, chodnikami i dachami wód opadowych. Dzieje się tak dzięki zdolności poszczególnych gatunków do przechwytywania i zatrzymywania szkodliwych substancji w kłączach lub korzeniach. Rośliny takie nazywane są hydrofitowymi. Odpowiednio dobrane podłoże w postaci warstw piasku i żwiru wspomaga oczyszczanie wody z zanieczyszczeń poprzez osadzanie cząsteczek na frakcjach materiału. Struktura takich materiałów ułatwia również proces infiltracji, czyli przesiąkania wody w głąb gruntu.

ogród deszczowy w pobliżu ulicy (źródło httplandarchs.comrain-gardens-essential-guide)
ogród deszczowy w pobliżu ulicy (źródło httplandarchs.comrain-gardens-essential-guide)

Zanim zapadnie decyzja o założeniu ogrodu deszczowego należy przemyśleć jego właściwą lokalizację, odpowiedni dobór roślin oraz wielkość posiadanego budżetu. Podstawową funkcją przydomowych ogrodów deszczowych jest oczyszczanie wody zbieranej rynnami.  Chcąc osiągnąć zamierzony efekt należy skupić się przede wszystkim na roślinach rodzimych, co nie wyklucza sadzenia obcych, nieinwazyjnych gatunków. Zazwyczaj stosuje się nasadzenia złożone z drzew, krzewów i bylin. Priorytetem w doborze roślin nie jest ich sezonowa estetyka, ale małe potrzeby pielęgnacyjne i tolerancja zmiennych warunków atmosferycznych. Gatunki powinny odznaczać się naturalnie głębokim systemem korzeniowym, który pozwoli im przetrwać stres związany z obfitymi opadami deszczu, zanieczyszczeniami oraz nadmiarem składników odżywczych. 

ogród deszczowy w pojemniku (fot. Randall Robinson)
ogród deszczowy w pojemniku (fot. Randall Robinson)

Właściwy dobór roślin oraz materiałów budujących warstwy ogrodu w gruncie lub w pojemniku daje szanse na osiągnięcie zamierzonego efektu w niedługim czasie. Dodatkowo, odpowiednio skonstruowany ogród nie wymaga przeprowadzania wielu zabiegów pielęgnacyjnych, w szczególności regularnego podlewania i nawożenia.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: http://landarchs.com/rain-gardens-essential-guide/;

http://uslugiekosystemow.pl/?q=publikacje/ogrody-deszczowe

deszczowy ogród przydomowy (fot. LFP Stewardship Foundation)
deszczowy ogród przydomowy (fot. LFP Stewardship Foundation)
przykład ogrodu deszczowego (źródło httplandarchs.comrain-gardens-essential-guide)
przykład ogrodu deszczowego (źródło httplandarchs.comrain-gardens-essential-guide)

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!