kızılay odtülüler dershane

HOT

Moc zieleni w nowej urbanistyce

Nowa urbanistyka ma przede wszystkim obsesję na punkcie uzależnienia współczesnego człowieka od samochodu. Z tego powodu, powstała koncepcja na walkę z tym nałogiem. Więcej w magazynie Krytyka Architektury

Po pierwsze per pedes

Nowa urbanistyka ma przede wszystkim obsesję na punkcie uzależnienia Amerykanów od samochodu, a mówiąc szerzej na temat uzależnienia od samochodu współczesnego człowieka w ogóle. I to jest rdzeń tej koncepcji z której narodziła się zasada 400 metrów - taka powinna być odległość od najważniejszych usług potrzebnych do codziennego życia - szkoły, poczty, sklepu czy kina. Ulice powinny mieć układ pierzejowy oraz kończyć się dominantami i placami. Praca i mieszkanie powinny być położone maksymalnie blisko siebie, a dojazd do pracy powinien ani nie zajmować czasu ani nie powodować strat energii. Wbrew pozorom także stworzenie społeczności ludzi w której relacje nie są anonimowe jest ideą na wskroś ekologiczną gdyż powoduje, że wiele problemów może być załatwione wprost, bez charakterystycznego dla indywidualizmu dochodzenia do rozwiązań poprzez szukanie osobistych doświadczeń i ścieżek. Ważną ideą jest także ograniczenie wielkości dostępnych działek do maksymalnie 450- 500 metrów kwadratowych. Przez to miasto nie rozlewa się w sposób niekontrolowany i dużo niższe są koszty budowy infrastruktury oraz straty przesyłowe.

Naśladowcy

Przypadkiem wdrożenia w życie zasad nowej urbanistyki jest stworzone przez koncern Disneya miasteczko Celebration na Florydzie. Korzysta ono z infrastruktury położonego w bezpośrednim sąsiedztwie parku rozrywki. Jego główne idee są bardzo podobne do Seaside. Powstanie było zresztą spowodowane bezpośrednio komercyjnym sukcesem Seaside, w którym ceny nieruchomości poszły gwałtownie w gorę. Plan Celebration jest bardziej fraktalny, gdyż podzielony na mniejsze jednostki poprzetykane terenami zielonymi i oczkami wodnymi. Na jego terenie także znajduje się kilka obiektów zaprojektowanych przez sławnych architektów, jak budynek urzędu pocztowego autorstwa Michaela Gravesa, Town Hall Filipa Johnsona czy kino biura Cesar Pelli & Associates. Same domy są jednak zazwyczaj grą ze stylem neokolonialnym, Arts & Crafts oraz wiktoriańskim. Sukces amerykańskiej nowej urbanistyki znajduje coraz mocniejszy oddźwięk także wśród europejskich inwestorów. W całej Europie powstawać zaczęły więc podobne założenia. Można tutaj wymienić Pont Royal z 1993 roku autorstwa biura Charles Legler and the Cmla’s Architects, Knokke- Heist w Belgii autorstwa Leona Kriera czy też tureckie Kemer pod Istambułem spod ręki DPZ. Teraz wyraźnie przyszła pora na Polskę. Książenice już istnieją, a inwestorzy mają w planach powstanie kolejnego założenia w którym zasady nowej urbanistyki będą stosowane jeszcze ściślej. Siewierz dopiero powstaje. 

Więcej w najnowszym magazynie: Krytyka Architektury

Dostępny do pobrania TUTAJ

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!